ועדת ארועים
תשלומי הורים
ברכה לתחילת הלמודים
הנהגת ההורים העירונית
מוסדות חינוך
סיירת הורים
ועדות
היכן נתנדב ?
קישורים מומלצים
פרויקטים
מערכת ניהול אתר
חוזרים לשגרה
פיקוד העורף וראש העיר הגיעו למסקנה שצריך לחזור לשגרה. שיהיה לנו שקט.

«אוגוסט 2015»
אבגדהוש
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

תשלומי הורים - שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

 

 

 

שאלה : קיבלתי 50% הנחה ע"י ועדת הנחות. האם אני חייב לשם עבור כל התשלומים בכדי לזכות בהנחה?

           ומה אם אני לא מעוניין לשלם עבור טיול, אז לא מגיע לי הנחה?

תשובה:

ההנחה הניתנת היא עבור כל שרות בנפרד, כלומר אתה יכול לוותר על חלק מהשירותים (רשות ורכישה מרצון) ולבקש שיחשבו לך את ההנחה עבור אותם שירותים שביקשת לקבל.

הדבר נכון הן לגבי תשלומי רשות והן לגבי תשלומי רכישה מרצון.

כלומר, ההנחה היא על כל תשלום ותשלום בנפרד. חוזר מנכ"ל אוסר התניה של תשלום אחד בתשלום אחר.

 במילים אחרות, מי שאומר לך שאתה חייב לשלם 50% מהתשלום הכולל, אחרת אתה לא מקבל את ההנחה,     תגיד לו שלא יבלבל לך את המוח, כי זה בניגוד לחוק.

 

 

שאלה: מה ההבדל בין מסיבה כיתתית לבין מסיבת סיום?

תשובה:

עבור מסיבות רגילות אפשר לגבות  עד 24 ₪, לפי חישוב של 8 שקל למסיבה עד 3 מסיבות, אבל  בינינו תעשו אפילו 24 מסיבות לפי שקל אחד, מה שחשוב הוא שבעבור מסיבת סיום אפשר לגבות רק בסיום שלב לימודים, כלומר בכיתה ו' (סיום יסודי), כתה ח' (אם אין חטיבת ביניים),  כיתה ט' (סיום חטיבת ביניים, רק בתנאי שהחטיבה היא עצמאית ולא חלק מבי"ס שש שנתי) וכיתה י"ב (סיום התיכון) וזה לפי הטבלאות.

 ומי שלוקח יותר מ 24 שקל עבור מסיבות שאינן מסיבות סיום, עושה זאת בניגוד לחוק.
 לא לשלם.

 

שאלה : האם מותר לגבות עבור מחשבים.

תשובה:

חל איסור מוחלט לתשלום עבור רכישת מחשבים לבית הספר, מחשב זה ציוד כמו כל ציוד אחר, שולחן, כסא לוח וגיר, מי שצריך לרכוש ציוד עבור ביה"ס זה הוא הבעלים של בית הספר, בד"כ זה הרשות המקומית, כלומר העירייה או המועצה.

קיים הסכם בין משרד החינוך, מפעל הפיס, ומרכז לשלטון מקומי בו לוקח כל אחד מהצדדים חלק על מנת שהמחשבים יעמדו פעילים על שולחנות התלמידים בביה"ס. (חומרה, תוכנה, תשתיות ואחזקה שותפת.) .

 אין לגבות עבור תוכנות תשתית כגון , מערכת הפעלה, תוכנת Office וכדומה, אפשר לגבות עבור לומדות   במסגרת רכישת שירותים מרצון.

 

שאלה:

מה קורה אם חלק מההורים מבקשים לא לצרוך שרות מסוים במסגרת "רכישת שירותים מרצון". האם אפשר לתת את השרות רק לחלק מהתלמידים? האם ייתכן למשל שחלק מהתלמידים לא יהיה להם גישה לאינטרנט בעוד חבריהם לכיתה כן יאפשרו להם גישה ?

תשובה

בכן שאלה טובה ומעניינת, והייתי אומר כמעט פילוסופית.
שים לב מה שכתוב בחוזר מנכ"ל: "גבייה לשירותים אלה (מרצון) חייבת לקבל את אישור כל הורי התלמידים המקבלים את השרות..." 

יש לחלק את הנושא לשנים:

1. רכישת מוצרים.

2. חוגי העשרה.

לגבי רכישת מוצרים:

אם המוצרים אישיים (יומן, מחברת, תיק, תלבושת אחידה...) מי שקנה יקבל את זה שימושו העצמי.

אם הרכישה היא לדברים משותפים לפעילויות ביה"ס אזי בשעות הלימוד התקניות של המוסד החינוכי כלל התלמידים רשאים ואף חייבים להשתתף ולהשתמש. (תוכנות מחשבים, תאי אכסון, קולרים, טלוויזיה + וידאו וכו')

לגבי חוגי העשרה:

אם החוגים נעשים לפני או/ו אחרי שעות הלימוד התקניות של המוסד החינוכי רק אלה ששלמו עבורן ישתתפו בהם. אם החוגים נעשים בשעות התקניות של המוסד החינוכי כל הילדים משתתפים בהם. 

בקיצור, הכלל אומר: אם מדובר בפעילות כיתתית בזמן שעות הלימודים, כלומר באותם מקרים בהם אי אפשר לתת שרות רק לחלק מהתלמידים, אפשר לקיים את השרות רק אם אלה שרוצים אותו מוכנים לממן גם את אלה שלא מעוניינים בו.

לדוגמא: אם מדובר ביומן תלמיד למשל, אכן יכולים לבקש זאת רק חלק  מהתלמידים, במקום לקנות בחנות כל אחד לחוד (רק אל תבוא אלי בטענות אם בסוף תגלה שאילו היית קונה לבד את היומן זה היה יוצא לך יותר זול...)
אולם, האם שירותים כמו תלבושת אחידה, שימוש באינטרנט, או פרויקטים לימודיים שנערכים בשעות הלימודים הרגילות בנסגרת הכיתה, האם אלה יכולים להינתן רק לחלק מהתלמידים? בודאי שלא, כי זה בניגוד לחוק  האוסר על אפליה שכזאת, לכן שירותים כאלו חייבים הסכמה של כל הכיתה וסך הכסף שניגבה עבור סעיף מסוים צריך להספיק עבור מתן השרות לכלל התלמידים בכיתה, גם לאלה שלא רצו את השרות, אחרת אין שרות.

 

 

שאלה : האם סעיף "תרומה " יכול להופיע בתוך טופס הדרישה לתשלום?

 

תשובה

אסור לחלוטין.  זו בגדר הוצאת כספים במרמה, תהא המטרה אשר תהא. האם יעלה על הדעת שראש העיר יכניס לך סעיף תרומה לתוך תלוש הארנונה?

חוץ מזה למנהל מוסד חינוכי אסור בכלל לבקש תרומה או להיות חתום על בקשה שכזאת ע"פ חוק חינוך חובה.  רק לוועד ההורים מותר לבקש תרומה מההורים, ואפילו רצוי שיעשה כן, ובתנאי שזה יעשה לא במסגרת הטופס של "תשלומי הורים".

 

שאלה : מה זה של"ח ומה ההוראות בעניין זה לגבי גבייה מותרת?

האם מותר לגבות עבור זה בנוסף לסכום המרבי עבור טיולים?

האם יש סכום מרבי, לסיורים לימודיים, לכל פעם או לסך כל הפעמים?

 

תשובה

של"ח = שדה, לאום, חברה. 

של"ח היא חלק מתכנית הלימודים בכיתות ט'-י'.  ימי שדה וגיחות עלותם כפי שהחליט משרד החינוך לגבי הסעות חצי יום או יום שלם.

 

שאלה: עד איזה כיתה מגיע חינוך חינם עפ"י חוק ?

 

תשובה

על פי חוק לימודי חובה מגיע חינוך חינם עד כיתה י"ב או עד כיתה י"א אם בכיתה י"א מלאו לילד 18 שנים ומעלה, כלומר ילדים נערים שבכיתה י"ב מלאו להם 19 שנים ומעלה לא מגיע חינוך חינם.

לצורך חוק זה, רואים אדם כאילו הגיע לגיל מסוים בראשית כל שנת לימודים, אם יגיע לאותו גיל לפני יום א' בטבת שבאותה שנת לימודים.

 

שאלה: מה זה קרן "קרב" ומה מותר לגבות בנושא זה?

תשובה

קרן "קרב" היא קרן של משרד החינוך שהרעיון המרכזי שלה הוא העשרה של התלמידים.

עלות תוכנית קרן "קרב" תלויה בשלשה גורמים.

1.      משרד החינוך (הקרן)

2.      הרשות המקומית.

3.      ההורים.

על מנת שתכנית זאת תתקיים, חובה על המוסד החינוכי להציג להורים את התוכנית ואת עלותה. על כל הורה להחליט אם הוא מוכן לקבל תוכנית לילדו כאשר הוא משלם כ-שליש מהעלות והילד מקבל את מלוא התמורה. הורה המעוניין יחתום  על הסכמתו לתוכנית ועל עלותה. אם כלל ההורים יביעו נכונותם לקבל את התכנית והתחייבו לממן את חלקם, מנהל המוסד החינוכי יוכל לגשת לביצוע התכנית. 

אסור בתכלית האיסור לחייב הורים בתשלומים אלו.

מאחר והתכנית היא למעשה "רכישת שירותים מרצון" והיא כמו חוג שההורים מעוניינים בו (זה לא תל"ן) יש להפעילה לפני שעות הלימודים או/ו לאחריהם. אם היא מופעלת בזמן השעות הרגילות של שעות הלימוד כל הילדים משתתפים בפעילות. 

מכאן שמאחר ואלה תשלומים של רוצה – קונה, ולא רוצה - לא קונה אין שום אפשרות לתבוע את ההורים בגין עלות תוכניות אלה, אלא אם ההורים חתמו בפועל על התכנית ועלותה והמוסד החינוכי התחייב עקב כך בפני ספקים ונותני שירות אחרים.

 

שאלה: ממי אפשר לקבל דו"ח כספי, ומה צריך להיות בדוח הכספי.

 

תשובה

משרד החינוך הורה למנהלי מוסדות החינוך (כולם ללא יוצא מהכלל) להגיש להורים דף דרישה לתשלום אחידה כפי שהיא מופיעה בחוזר המנכ"ל בתחילת כל שנת לימודים.

לפיכך, ע"פ חוזר המנכ"ל על מנהל המוסד החינוכי חייב להגיש את הדו"ח הכספי (שתואם את טופס הדרישה לתשלום) בסוף אותה שנת הלימודים  ולהגישה לנציגות ההורים של בית הספר. מאחר ואין סודיות בדו"ח הכספי שלמעשה נותן תמונה על ניצול כספי ההורים כל הורה המעונן יכול לעיין בדו"ח.מכאן שזכותו של כל הורה לקבל מבי"ס דו"ח כספי על השימוש שנעשב בכספי ההורים לגבי שנת הלימודים שנסתיימה. את הבקשה יש להפנות לוועד הורים המוסדי. באם אין ועד הורים או שוועד הורים לא יכול לספק דו"ח שכזה, אז יש לפנות ישירות למנהל ביה"ס בכתב ובו בקשה "לעיין בדו"חות הכספיים לגבי השימוש שנעשה בכספי הורים בשנת הלימודים שנסתיימה"

במידה וגם מנהל בביה"ס מסרב לספק את המבוקש, יש לפנות למנהל המחוז במשרד החינוך בכתב ולבקש מהם את הדו"ח הכספי.

כספי ההורים הם כספים למשמרת אצל מנהל ביה"ס. במידה ונשארו יתרות בסעיפים השונים    (אין להעביר מסעיף לסעיף) ויש להחזיר להורים את כספם. כסף זה לא שייך לביה"ס ואין לעשות בו שימוש שלא ליעוד עליו הסכימו הצדדים דהיינו ההורים ומנהל המוסד החינוכי.

בדוח הכספי צריך שיהיה המידע הבא:

-   יתרות הפתיחה בכל סעיף וסעיף בתחילת השנה.

-   הסכום שנגבה מההורים בכל סעיף

-   ההוצאה שהייתה בכל סעיף

-   היתרות שנשארו בכל סעיף.

כמו כן אם יש חשש על שימוש לא ראוי בכספי הורים או שנעשה שימוש שלא למטרות שלהן הכסף נגבה תוכל גם לבקש לראות את האסמכתאות (חשבוניות ומסמכים המעידים על פעולות והעברות כספיות) בכדי לאמת שהסכום הרשום בסעיף מסוים כהוצאה אכן הלך לאותה מטרה.

מנהל מוסד חינוכי שלא פועל כך עשוי לגרום לבדיקה של 7 שנים לאחור ולהיתבע על כך.

כספי ההורים למוסד חינוכי לא מתנהגים כמו תשלומי הארנונה.   

 

שאלה: האם מותר להורים שלא שילמו עבור פעילות כלשהי שלא עקב בעיה כלכלית לא לשתף את התלמיד                   באותה פעילות.

 

תשובה

בחוזר מנכ"ל כתוב: "הורים שלא שילמו עבור פעילות רשות כלשהי (שלא עקב בעיה כלכלית) לא ישותף התלמיד באותה פעילות

אכן כך ומדובר אך רק בתשלומי רשות. על נציגויות ההורים מוטלת חובה של שכנוע הורים המסוגלים לממן את פעילות ילדיהם ומסרבים מכל מיני סיבות. שכנוע – היא לא מילה גסה!

 

שאלה: מה זה בעיה כלכלית? מי מוסמך להגדיר מי נחשב כזה שיש לו בעיה כלכלית?

 

תשובה

בעיה כלכלית היא בעיה של הכנסה נמוכה ידועה (ללשכות הרווחה) של ההורים, ובעיות כלכליות עכשוויות (שאינן ידועות לרווחה).

בכל מקרה יש להגיש לועדת הנחות בקשה להנחה, עם הצגת נתונים על המצב האמיתי של המשפחה.
הועדה מורכבת מהנהלת המוסד החינוכי, נציג הורים, ונציגי לשכת הרווחה המקומית.

 

שאלה: כיצד יש להתייחס למקרים הבאים:

א.  אם הורה קיבל 10% הנחה ע"י ועדת הנחות, האם הוא נחשב לבעיה כלכלית?

ב.  אם הורה קיבל 50% הנחה ואין לו לשלם את הסכום אחרי הנחה, האם מותר לא לשתף את התלמיד?

 ג.  האם במסגרת הנחיה זאת מותר לא לשתף תלמיד שההורים שלו בקשו לא לשלם עבור מסיבת סיום למרות        שאין להם בעיה כלכלית?

 

תשובה

א.  אם הסיבה להנחה היא כלכלית, אזי ההורה ודאי נחשב לבעיה כלכלית.
ישנם הנחות של מספר ילדים שלא בהכרח יש להם בסיס כלכלי.
אך יכולה להיווצר סיטואציה בה הורה קיבל 10% הנחה על ידי ועדת הנחות וזה מהווה למעשה קביעה שההורה מסוגל לשלם תשלום חלקי עבור השרות, במקרה זה 90% מהסכום, אך ההורה מתקשה לשלם סכום זה בניגוד להחלטת ועדת הנחות. במקרה זה רשאי ההורה לערער על ההחלטה  ולפנות ישירות למנהל בית הספר בצרוף בקשה מנומקת. אם גם התערבותו של מנהל ביה"ס לא הביאה להסכמה בין הצדדים ולמציאת פתרון לשיתופו של התלמיד בשירותים בגין תשלומי רשות (כמו סל תרבות וטיולים) ניתן לפנות ישירות למנהל המחוז (אגף תשלומי הורים) או לסגן מנהל למנהל פדגוגי במשרד החינוך בבקשה להתערב בעניין זה.

 

ב.  מי שקבל 50% הנחה קרוב לודאי שהוא בבעיה כלכלית. לפיכך הוא מראש עונה על ה"קטגוריה" של בעיה כלכלית ואסור איסור מוחלט לפגוע או/ו למנוע מילדיו כל פעילות שהיא. יש בכל מקרה לבדוק כל מקרה כזה ואולי לשנות את ההנחה שקיבל הנ"ל.
בחלק מבתי הספר, וועדת הנחות מראש מגבילה את עצמה לתקרת מקסימום (למשל 50%). בדרך כלל בהתאם למקסימום שמקציבה הרשות המקומית. במקרים כאלו על אחת כמה וכמה, אם ועדת הנחות קבעה להורה 50% הנחה, אין זה אומר שההורה מסוגל לשלם את יתרת הסכום.

 

ג. אכן מותר ע"פ חוזר מנכ"ל. אבל אוי לו לאותו מוסד חינוכי שהגיע למצב מביש שכזה. אין הכוונה חלילה לטכס הסיום. אבל, שוב נזכיר כי לנציגות הורים יש חשיבות לא קטנה בשכנוע אותו הורה סרבן, ולהסביר לאותו אחד כי מה שטוב לילדי טוב גם לילדו. אם הוא ישכנע את הנציגות בצדקתו, על הנציגות לשנות את תוכניותיה. מעל כל זה נימצא חוק זכויות הילד.
בכל מקרה חוזר מנכ"ל מורה לחסוך בהוצאות, להשתמש בכוחות בית ספריים, ולא לגרום עגמת - נפש שאין לה חזרה. התארגנויות מקומיות של הורים תלמידים ומנהלת המוסד החינוכי פתרו את הבעיה באיסוף כספים למטרה זאת בכל מיני דרכים. (עבודה, מכירה וכו') 

 

שאלה : איך אמור בית הספר לממן הוצאות טיול בגין תלמידים עם בעיה כלכלית ותקציב הרשות המקומית

                אינו מספיק בשביל לסגור את הפער?

תשובה

במידה וגם אחרי השתתפות הרשות המקומית וניצול כל המלגות הקיימות לא הספיקו בכדי לקיים את השרות, יש לנצל את הפער בין מחיר מרבי למחיר מומלץ (כ 20% ), כלומר לגבות מחיר מעל המחיר המומלץ  ולתת שרות בעלות המחיר המומלץ, הפער ביניהם אמור לכסות את יתרת הכסף החסר.

 

שאלה : איך זה מסתדר שיש חוק חינוך חינם ובכל זאת דורשים ממני לשלם כסף ?

תשובה

ובכן, שאלת השאלות.
"חוק חינוך לימודי חובה" אכן מגדיר את הזכות ללימוד חינם, אך אותו חוק מאפשר לשר החינוך באישור ועדת החינוך של הכנסת, לגבות תשלומים בשיעורים הנקבעים על ידי השר, עבור שירותים מסוימים בנוסף לשירותי החינוך הרגילים.
שירותים נוספים אלו חולקו למספר קטגוריות שהם:

תשלומי חובה - נכון להיום מדובר בביטוח תאונות, 34 שקלים. כולם חייבים לשלם.

תשלומי רשות – בד"כ טיולים, סל תרבות ומסיבות. מותר לגבות, אסור לחייב. ילדים עם בעיה כלכלית חייבים לשתף בפעילות בכל מקרה. תלמידים ללא בעיה כלכלית שלא משלמים, יקבלו שרותי חינוך חליפיים בעת ביצוע הפעילות.

תשלומי רכישת שירותים מרצון – מקבל מי שמשלם.
אם השרות הוא פעילות שמתרחשת בשעות הלימודים. מי שמעוניין צריך לממן גם את מי שלא מעוניין בשרות.
בכל מקרה אחר יש לממן רק את מי שמוגדר כבעיה כלכלית.

 

שאלה : הטלפונים שפרסם משרד החינוך בחוזר מנכ"ל אינם עונים. למי עלי לפנות. האם יש טלפונים

                מעודכנים.

 

תשובה

בכל עניין הקשור ב"תשלומי הורים" ניתן להיעזר באמצעות "פורום הורים" באתר זה לקבלת תשובות או הגשת תלונות  כמו כן ניתן לפנות בשאלות למרכז המידע, תלונות ופניות הציבור ל - 250025 800 1
באם נתקלתם בטלפונים שפרסם משרד החינוך אשר אינם עונים,
יש לפנות למשרד סגן מנהל למנהל פדגוגי לטלפון  5604028/9 02    או בפקס למספר  5604036 02

© כל הזכויות שמורות 2006 ל הנהגת ההורים העירונית באר שבע
קידום באינטרנטפרסום באינטרנטשירות 10בניית אתריםקידום עסקים באינטרנט